SEO Nedir?

Her gün hayatımızın biraz daha fazla alanında rol oynayan internetin etkisinin artmasıyla SEO’ da sıkça duyduğumuz bir kavram haline gelmiştir.

İngilizcede olduğu gibi Türkçede de SEO (Search Engine Optimization) olarak bilinen kavram, arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Bu alanda yapılan çalışmaların en temel amacı, hazırladığınız ve kullandığınız web sitenizin arama motorları tarafından daha kolayca anlaşılabilmesidir. Arama motorlarında yapılan aramaların sonucunda sitenizin üst sıralarda çıkması ve görünürlüğünün artması için, web sitenizin içerikleri SEO’ya uyumlu şekilde hazırlanmalıdır. Bu sayede web sitenizle alakalı belirlediğiniz anahtar kelimelerin aratılması durumunda, gösterilen sonuçlarda sizin web siteniz en üst sıralarda çıkmaktadır ve böylelikle site trafiğiniz artmaktadır.

SEO’ya uygun biçimde; nasıl içerik hazırlanır, neler yapılır net olarak bilinmese de verilen ipuçları ve bu alanda gözlemin yanı sıra tecrübe imkânı da bulan insanların edindiği bilgiler sayesinde bazı önemli noktalar büyük oranda bilinmektedir. Edinilen bu bilgiler daha çok neler yapılsa yanlış olur üzerine olsa da web sitenizin optimizasyonu konusunda sizlere birçok alanda fayda sağlamaktadır.

SEO Hizmeti Nedir?

SEO hizmeti sayesinde web sitenizin arama motorlarına sorunsuz ve de kaliteli şekilde yayın yapması mümkün hale gelir. Bu sayede gereksiz ve de kurallara dikkat etmeden hazırlanıp kötü yayın yapan web siteleri, kullanıcıların kullanım kolaylığı için arama motorlarından filtrelenirler.

Genelde SEO hizmeti birçok müşteri tarafından dışarıdan alınan bir hizmettir. Her ne kadar çok önemli bir olsa da bunun için uzman bir elemanı kendi bünyesi altında çalıştırmak her kuruluş için maalesef mümkün olmamaktadır.

En Çok Yapılan SEO Hataları Nelerdir?

Sıkça karşılaşılan bir hata olan site başlığının seçiminin önemsenmemesi, siteye ait Sayfa Başlığı kısmının boş bırakılmasıdır. Bu tag’in doldurulması, arama motorlarındaki bulunurluğunuz açısından oldukça büyük önem taşımaktadır fakat site başlığına resim konulması durumunda görünürlüğünüz arama motorları tarafından engellenmektedir.

Bir diğer büyük hata ise seçilen anahtar kelimelerin siteye uyumlu olmaması ve doğru seçilse bile bu kelimelerin üzerinde çok durulmamasıdır. Doğru anahtar kelimelerin seçilmesiyle birlikte, başka web sitelerinden sizin sitenize gelen linklerle alakalı çalışmalar yapılmalı ve sitenizin görünürlüğüne katkı sağlanmalıdır. Anahtar kelime kullanırken ne çok abartılmalı ne de az kullanılmalıdır çünkü diğer yandan fazla kullanımında spam olarak görülebilmektedir.

Artık çok sık karşımıza çıkmasa da bilinmemesi durumunda sıkıntı çıkaran diğer bir hata ise, kullanılan Javascript menülerin Google Arama Motorları tarafından okunmaması ve buna bağlı olarak indekslenememesidir.

Son olarak değineceğimiz hata, sitenizin içeriğinin güncel olmamasından kaynaklanmaktadır. Web sitenizin içeriğini güncel tutmak ve sürekli yeni içeriklerle katkı sağlamak diğer alanlarda yaptığınız çalışmalar sayesinde elde ettiğiniz sıranın korunması açısından büyük önem arz etmektedir. Yapılan bu tarz beslemelerle sıranızı yükseltmeniz de mümkün olmaktadır.

Kısaca özetlemek gerekirse web sitenizin varlığı kadar, onun için yaptığınız SEO çalışmaları da büyük bir önem arz etmektedir. Bu yüzden işin uzmanları tarafından destek almayı ihmal etmemeniz sizlere ve kurumunuza birçok katkı sağlayacaktır.

SEO Nedir?
BİZE ULAŞIN
Contact
  • Evliya Çelebi Mahallesi Sadi Konuralp Caddesi Iksv Vakfı NO: 5 İÇ Kapı No: 2 Beyoğlu / İstanbul
  • 0539 613 28 13
https://www.iyodin.com/./themes/orbis/objects/x22-v1-generic-r3/phone-call.png