İnsan Kaynakları Yönetimi

İnsan Kaynakları Yönetimi şirket veya firmanın ihtiyacına göre işe almak ve yöneterek genel organizasyonun verimliliğini en üst seviyeye çıkarmak için ortaya çıkmış yöntemdir.
Süreç, seçim, kayıt, eğitim ve geliştirme gibi birçok adımı içermektedirler. Küçük veya büyük bir şirket olmanız fark etmeksizin büyümek isteyen her şirketin İnsan Kaynakları Departmanına ihtiyacı vardır.
İnsan Kaynakları Yönetiminin en büyük önemi iş gücünü yönetmesidir. Bir şirketi büyüten ayakta durmasını sağlayan şey çalışan insanlardır çalışanlar ne kadar mutlu, hevesli ve verimli çalışırlarsa şirket gün geçtikçe daha başarılı işlere imza atabilir.

İnsan Kaynakları Yönetiminin En Önemli 5 Faydası

İşe Alım ve Eğitim

Uygun bölüme uygun çalışanı işe almak çok zor bir iştir. İşe almak gibi önemli bir görevi gerçekleştirmek için insan kaynakları yönetimi en iyi dostunuzdur.
Sadece birkaç gün de iş ilanınıza uygun herkesle görüşecekler ve sizin ihtiyacınıza en uygun kişiyi bularak işe alacaktırlar. Tabi ki işe alım yaptıktan sonra iş orda bitmiyor çalışanın şirkete uyum sağlayarak daha fazla verimli çalışmasını sağlayacak şeyde insan kaynakları yönetimidir.

Performans Yönetimi Stratejisi

Çalışmanız ödüllendirici değilse zamanla insanlar kendini mutlu hissetmeyecek ve çalışma performansları düşecektir. İnsanlar motivasyon için ödüle ihtiyaç duyarlar. İnsan kaynakları yönetimi departmanı, iş verimliliğini ölmek ve buna göre performans arttırma stratejisi yaratmak zorundadırlar. Bu, çalışanların çalışmaları ve çabaları için daha başarılı ve ödüllendirilmiş hissetmelerine yardımcı olur.

İlişkiler Kurmak

Daha mutlu insanlar daha da verimli çalışmalar demektir. Herhangi bir kimse baskın ve sıkıcı bir iş yerinde çalışmak istemez. İnsanlar zamanla evinden daha çok iş yerlerinde vakit geçirmeye başlayacaklar. Bu nedenle şirketinizde insanlara rahatlık ve konfor sunulması işlerini insan kaynakları yönetimi tarafından gerçekleştirilir.

Çatışma yönetimi

Çatışmalar, tartışmalar ve aksaklıklar hayatın her yerinde karşımıza çıkabilir buna iş yerlerimizde dahildir. İki kişinin bulunduğu yerde her zaman çatışma olasılığı olacaktır ve insan sayısı arttıkça bu sayıda yükselecektir. İnsan kaynakları yönetimi departmanı sayesinde iç çatışma ihtimali önemli ölçüde azaltılabilir.

Çalışan Devir Hızını Artırma

İnsan Kaynakları Yönetimi çalışan devrini denetlemekten sorumludur. Yüksek çalışan devri, genel verimliliği aşağıya çekebilir. Bu şirketin itibarına ciddi zararlar verebilmektedir. Çalışanlar herhangi bir şirketin var yapan şeydir ve onları işe almak çok zor bir süreçtir. Yeni bir kişiyi işe almak ve eğitmek için mevcut maliyetin iki katına mal olabilir.

 

İnsan Kaynakları Yönetimi
BİZE ULAŞIN
Contact
  • Evliya Çelebi Mahallesi Sadi Konuralp Caddesi Iksv Vakfı NO: 5 İÇ Kapı No: 2 Beyoğlu / İstanbul
  • 0539 613 28 13
https://www.iyodin.com/./themes/orbis/objects/x22-v1-generic-r3/phone-call.png