E-Ticaret Nedir?

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz elektronik ticaret ya da kısaca ifade etmek gerekirse e-ticaret, özellikle pandemi sürecinde ivme kazanan internet üzerinden ticaret yapmak anlamına gelen bir kavramdır. Hayatımızda yaklaşık olarak 20 yıldan fazladır yeri olan e-ticaret, kurumların müşterileriyle daha az maliyetli ve daha etkili bir biçimde bir araya gelmeleri açısından büyük kolaylık sağlamıştır.

İnternet aracılığıyla yapılan bu ticaret yönteminde de aynı normalde olduğu gibi mal ve hizmetlerin üretimi, ürünlerin duyurulması, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme adımları mevcuttur. Tek farkı bu işlemlerin hepsinin e-ticarette bilgisayar ve internet aracılığıyla yapılmasıdır. Özetlemek gerekirse; reklam ve pazar araştırması, sipariş ve ödeme, teslimat olmak üzere 3 ana maddeden oluşmaktır.

E-ticaret ilk olarak geleneksel pazarlama yöntemlerinin üzerine çıkmak isteyen kurum ve kuruluşlar tarafından oluşturulmaya başlanmıştır. Önceden radyo, televizyon ve gazete gibi mecralardan yapılması hedeflenen reklam ve ürün tanıtımları bu sayede internet üzerinden çok daha kolay ve daha büyük kitlelere hitap edecek şekilde yapılabilir hale gelmiştir. İnternetin neredeyse sonsuz olanaklarının eklendiği ticaret, potansiyel müşterilere ulaşma konusunda içerdiği birçok algoritma sayesinde oldukça büyük başarı sağlamaktadır.

Dünyanın neresinde üretim yapıyor olursanız olun sahip olduğunuz e-ticaret sitesi sayesinde potansiyel müşterilerinize tek tık ile ulaşmanın mümkün olduğu bu sistem, geleneksel ticaret engellerine takılmadan çok daha büyük bir pazarda kolaylıkla yer edinmek isteyen bireysel ya da kurumsal birçok kitlenin artık ilk tercihi olmaktadır. Hali hazırda bir yerde satış yapan bir firma ya da birey de aynı zamanda e-ticaret yaparak günden güne müşteri kitlesini artırmayı hedeflemektedir.

E-ticaret sayesinde normalde ortalama 10 yılı aşan markalaşma süreci de neredeyse 2 yıla ve bazen çok daha kısa bir zamana tekabül etmektedir. Bu sayede henüz pazara girmiş birçok e-şirket çok kısa sürelerde en fazla ciro yapan ve en fazla ivme yakalayan büyük şirketler arasında yer alma şansı bulmaktadır.

3 Adımda E-ticaret Sitesine Nasıl Sahip Olunur?

Öncelikle ticaretini yapacağınız ürünü arz talep ilişkisine göre belirlemeniz size çok büyük bir katkı sağlamaktadır. Dönemsel olarak gerçekleşen ürün taleplerini anında karşılayabilir olmak size ve şirketinize çok büyük kazançlar sağlayacaktır.

Satacağınız ürünü belirledikten sonra bu ürüne uygun olarak bir marka ve alan adını belirlemeniz gerekmektedir. İnternet üzerinde güvenilir ve kurumsal bir izlenim bırakmak için bu adım oldukça önemlidir. İnsanlara ilk izlenimde sizi yansıtan, akılda kalan bir marka ve alan adını almanız ilerde de büyük avantaj sağlayacaktır.

Son olarak ise e-ticaret sitenizi oluşturacağınız doğru altyapıyı ve size bu hizmeti sağlayacak doğru kurumu seçmeniz ticarete başlayabilmeniz için yeterli olacaktır. Alanında uzmanlaşmış, tecrübeli, sözünde duran kurumlarla çalışmanız; eğer bu alana yeni girecekseniz sizler için oldukça eğitici ve öğretici olacaktır.

Eğer sizde bu büyük pazarda İyodin farkı ile yer almak istiyorsanız, bütün bireysel isteklere ve her bütçeye uygun olarak tasarladığımız anahtar teslim e-ticaret sitelerimiz ile sizlere uygun olanı seçerek sahip olabilir ya da  daha ayrıntılı bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz

E-Ticaret Nedir?
BİZE ULAŞIN
Contact
  • Evliya Çelebi Mahallesi Sadi Konuralp Caddesi Iksv Vakfı NO: 5 İÇ Kapı No: 2 Beyoğlu / İstanbul
  • 0539 613 28 13
https://www.iyodin.com/./themes/orbis/objects/x22-v1-generic-r3/phone-call.png