Markaların Yaptığı Instagram Yönetimi Hataları Nelerdir?
Markaların Yaptığı Instagram Yönetimi Hataları Nelerdir?

 

İnstagram hesap yönetimi, doğru bir şekilde yapıldığında, yeni kitleleri çekmeye ve topluluklar oluşturmaya ve pazarlama çabalarından daha fazla gelir elde etmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, markalar bazen deneyim eksikliğinden dolayı hata yaparlar ve bazen bu platforma yaptıkları yatırımlar çok yüksek değildir.Bu hatalar pazarlama çabalarının sonuçlarını etkileyecektir. Bu makalede, Instagram hesabınızı marka olarak yönetme sürecinde kaçınmanız gereken hataları ele alacağız.

 

Tamamlanmamış Instagram profil bilgileri

Eksik Instagram profil bilgileri Instagram hesap yönetimi sürecindeki yaygın hatalardan biri eksik profil bilgisidir. Markalar, profil bilgilerini olabildiğince ayrıntılı olarak açıklamalı ve kullanıcıların belirli işlemleri yapmalarını sağlamak için harekete geçirici mesaj ifadelerini kullanmalıdır. Ancak, profil fotoğrafı, bir web sitesine bağlantı gibi ayrıntılı bilgileri eklemeleri ve özellik sayfalarında özellikli öyküleri ve içerikleri düzenlemeleri önemlidir. Profil sayfanızı nasıl düzenleyeceğinizle ilgili daha fazla bilgiyi aşağıdaki kılavuzda bulabilirsiniz.

 

Takipçilere yanıt vermemek

 

 

Kullanıcılar genellikle Instagram'daki marka ile etkileşime girer. Doğrudan iletilere ek olarak, ürün hakkında bilgi edinmek ve gönderi hakkında yorum yaparak yayınınızla etkileşim kurmak isteyebilirler. Instagram hesap yönetimi hatalarından biri takipçilerinizi takip etmiyor. Sizinle etkileşimde bulunan ve iletişim kurmaya çalışan kullanıcılarla düzenli olarak iletişim kurmalı ve onları yanıtsız bırakmamalısınız. Aksi takdirde, kullanıcılar yorum yapmayı durduracak ve size marka imajınız üzerinde olumsuz bir etkisi olacak mesajlar gönderecektir. Sosyal medyada itibar kaybınız da marka bilinirliğine ve güveninize zarar verecektir.

 

Rastgele ve düzensiz paylaşım yapmak

Toplulukları geri dönüştürmek ve oluşturmak ve tüketicileri satın alma işlemlerine yönlendirmek için düzenli olarak sosyal ağlarda paylaşmak da önemlidir. Rastgele, planlanmamış ve ara sıra paylaşım, belirli bir kitle toplamanızı zorlaştıracak ve beklenen sonuçları elde edemeyeceksiniz. Bu nedenle, belirli planlar altında, içeriği önceden hazırlayabilir ve bu pazarlama çalışmalarından daha fazla verim almanıza yardımcı olmak için Instagram hesabınızı yönetebilirsiniz.    

 

Hashtag kullanmamak

Instagram hesap yönetimi gerçekleştirirken yapılan hatalardan biri, karma işaretinin kullanılmaması veya yanlış kullanılmasıdır. Doğru hashtag'i seçmek, yayınınızın daha fazla kişiyi çekmesine ve aynı zamanda yeni bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olabilir. Bunları kullanmadığınızda, potansiyel erişim haklarını ve takipçilerini kaybedersiniz. Bu nedenle, markanızla alakalı olabilecek doğru karmayı araştırmalı ve yayınlarınız için bir hashtag stratejisi oluşturmalısınız.    

 

Sürekli aynı tür içerikleri paylaşmak

Markalar içerik üretmekte zorlanabilir, bu nedenle aynı tür içeriği paylaşmaya devam edebilirler. Ürün fotoğraflarının sürekli olarak paylaşılması, etkileşimin zaman içinde azalmasına neden olabilir. Çünkü sosyal medyanın temel amacı ürün satmak değil, kullanıcılar ilginç içerikleri görmek için belirli hesapları takip ediyor. Bu durumda, ürün fotoğraflarını sürekli paylaşarak ürün satmaya çalışmak doğal ziyaretlerinizi ve etkileşimlerinizi azaltacaktır. Bir içerik stratejisi oluşturmak ve içeriğinizi dağıtarak Instagram hesabınızı yönetmek de aldığınız geri bildirimler üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır.    

 

Çok fazla ya da çok az paylaşım yapmak

Instagram hesap yönetimi yaparken, gönderide belirli rutinleri ayarlamanız gerekir. Aşırı kullanımı zararlı olabilir ve çok az paylaşım hesabınız için zararlı olabilir. Markanız veya ürününüzle ilgili olmayan içerik de dahil olmak üzere aynı türde çok fazla içerik paylaşmak kullanıcıları rahatsız edebilir. Çok az paylaşım, kullanıcıların sizi unutmasına da neden olabilir. Instagram yayınlarken her gün en az bir gönderi yayınlamanız önerilir. Belirli bir içerik stratejiniz varsa, farklı içerik türlerini paylaşabiliyorsanız, günde en fazla 3-4 paylaşım ekleyebilirsiniz. Bu paylaşımı yaparken, her gönderi arasına belirli bir süre ayırmalı ve tek tek paylaşmamalısınız.    

 

Sahte takipçi satın almak

Markaların sık sık yaptığı hatalardan biri, hesaplarını artırmak için takipçi satın almaktır. Takipçi satın almak size belirli sayıda takipçi sağlayabilir, ancak bu hesaplar gerçek olmadığından, gönderdiğiniz yayınlarla etkileşime girmeyecek ve bu da genel etkileşim oranını azaltacaktır.    

 

Etkileşimleri azaltmanın yanı sıra, kullanıcılar sahte takipçi satın alan şirketleri de fark edebilirler. Bu, marka imajınızı olumsuz etkileyecek faktörlerden biridir. Bunlara ek olarak Instagram, hesaptaki sahte takipçileri belirli zaman aralıklarında siler ve sahte takipçisi satın alma programı ile dikkat çeken takipçiler yakında kapatılacak veya sonraki etkinliklerden silinecektir. Bu da para kaybetmenizi sağlar ve marka imajını olumsuz yönde etkiler.

 

Düşük çözünürlüklü içerikler paylaşmak

Instagram, görünürlük için en önemli platformlardan biridir, bu nedenle düşük çözünürlüklü görüntüleri paylaşmak da etkileşiminizi azaltır. Zaman çizelgesinde mümkün olduğunca çok sayıda yüksek çözünürlüklü ve görsel olarak çekici fotoğraf paylaşmak önemlidir.

 

Zaman çizelgesindeki paylaşımlar her zaman hesabınızda tutulduğundan, kaliteye değer vermelisiniz. Bununla birlikte, hikaye paylaşımında daha özgürce hareket etme fırsatına da sahipsiniz. Bazen, anlık çekim veya yayınlama için Instagram hikaye paylaşımını kullanabilirsiniz. Burada, görsel kalite önemli olmasına rağmen, içeriğin belirli bir değeri varsa, görsel kalite ikinci şemada korunabilir

BİZE ULAŞIN
İletişim
  • Evliya Çelebi Mahallesi Sadi Konuralp Caddesi Iksv Vakfı NO: 5 İÇ Kapı No: 2 Beyoğlu / İstanbul
  • 0850 532 92 40
https://www.iyodin.com/./themes/orbis/objects/x22-v1-generic-r3/phone-call.png