İçerik Pazarlama Çalışmalarınızın Sonuç Vermemesinin Nedenleri Nelerdir?
İçerik Pazarlama Çalışmalarınızın Sonuç Vermemesinin Nedenleri Nelerdir?

 

E-ticaret şirketleri, alan adı yönetimi ajanslarının ve SEO'nun değerini artırmak, yeni tüketicileri çekmek, organik ve sosyal yönlendirme trafiğini çekmek ve marka değeri yaratmak için içerik pazarlaması üzerinde çalışıyor. Ancak bu çalışmalar bazen beklenen sonuçları verememektedir.

Bazı durumlarda, içerik pazarlama çabaları başarısız olur ve bu sorunlara genellikle birçok e-ticaret şirketinin yanlış uygulamaları neden olur. İçerik oluşturmanın bazı benzersiz yolları vardır ve tamamlanmazsa beklenen sonuçlar elde edilemeyebilir. Bu kılavuzda şirketler tarafından yapılan bu yaygın hataları ele alacağız.

             Sürekli satış/reklam odaklı içerikler oluşturmak

Blog içeriğinizin devam etmemesinin ana nedenlerinden biri, tüm çalışmalarınızın satış veya reklam amaçlı olmasıdır. İçerik araştırmanız yoluyla ürünlerinizi tanıtmak veya tüketicileri yönlendirmek doğaldır; ancak tüm çalışmalarınızı buna odaklarsanız, bu işler beklentilerinizi karşılamaz.

Bundan kaçınmak için, tüketicileri bilgilendirmek veya eğlendirmek için satışa yönelik olmayan içerik de oluşturmanız gerekir. İlginç içerik marka yapınıza uymuyorsa, ürün hakkında rehber içerik oluşturabilirsiniz. Bu nedenle, ürünün nasıl kullanılacağını daha iyi gösterebilirsiniz. Ayrıca, müşteri hizmetlerini destekleyen içerik oluşturmak için SSS ile ilgili içeriği kullanmayı deneyebilirsiniz. Önemli olan, tüketicileri çekebilecek ve onlara fayda sağlayabilecek içerik oluşturmaktır. İçine reklam içeriği de yerleştirebilirsiniz.

 

  Hedef kitleyi bilmemek

Yapılan hatalardan biri, hedef kitleyi bilmeden içerik oluşturmaya başlamaktır. İçeriğin kim için olduğunu bilmiyorsanız, hangi dili kullanacağınızı ve hangi malzemeleri hazırlayacağınızı bilemezsiniz. Bu nedenle, rastgele içerik oluşturmaya başlarsanız, istenen sonuçları elde edemezsiniz.

 

İlk olarak, hedef kitlenizi belirlemeniz gerekir. Hedef kitleyi tanımladıktan sonra, bu şekilde içerik oluşturmaya başlayabilirsiniz. Hedef grup, içerik, dil ve içerik türünde kullanacağınız metni etkiler. Hedef kitlenizi anlamak, ilgi alanlarına göre içerik oluşturmanıza yardımcı olabilir.

 

Tüketicilerin ne istediğini bilmemek

Hedef kitle gibi, tüketicilerin ihtiyaçlarına da hakim olmalısınız. Markanızdan, markanızla ilgilenen tüketicilerin beklentilerini, ürün hakkındaki görüşlerini ve diğer avantajları anlamanız gerekir.

 

Bu koşullar içerik oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bu gereksinimlere dayanarak ürünleriniz hakkında çeşitli blog içerikleri oluşturabilirsiniz. Bu içeriklerde, ürünleri karşılaştırabilir ve ürünlerin kullanım alanlarını göstermek için araştırma yapabilirsiniz.

 

Tüketici beklentileri daha fazla eğlenceye dayalıysa (hedef kitlenin ortalama yaşı daha düşükse), blog içeriği daha ilginç hale getirilebilir. Bu nedenle, trafiği artırırken belirli topluluklar oluşturmaya başlayabilirsiniz. İçeriğinizi farklı kanallardan paylaşarak topluluk, reklamlarınızı çevrelerine gönderir.

 

 

İçeriklerinizin kolay bulunmaması

Blog içeriği oluşturmak, herkesin bu makaleleri okuyacağı anlamına gelmez. İnternet bir içerik denizi olduğundan, bu makaleleri vurgulamalı ve tüketicilere ulaştırmalısınız. Bunu yapmak için:

 

  • İçeriklerinizin SEO’suna dikkat etmeniz ve SEO kurallarına uyumlu olarak bunları yazmanız gerekiyor.
  • Farklı sosyal mecralarda bu içeriklerin paylaşımını yapmalısınız.
  • İnternet siteniz üzerinde içeriklerinizi yayınladığınız blog bölümünü öne çıkartarak, kullanıcılara göstermelisiniz.
  • Kaliteli ve değerli olduğunuz içeriklere sosyal mecralar üzerinden reklamlar vererek, gönderilerinizi öne çıkartmalısınız.
  • Sektördeki diğer fikir önderleri ile çalışmalar yaparak, onlardan içerik oluşturmalarını isteyebilir ya da sizin yazılarınızı paylaşmalarını isteyebilirsiniz.

 

       Bu çalışmaları yürütmek, içeriğinizin farklı kanallar üzerinden farklı hedef kitlelere ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu şekilde içerikte daha fazla trafik elde edebilirsiniz.

 

Yeni bir şey söylememek

 

Başka bir hata, herkes tarafından oluşturulan evrensel içerik oluşturmaktır. Genel içerik, arama motorları için yazılmış SEO makaleleridir ve bu içerik tüketicilere değer katmaz. Tüm şirketler böyle bir içerik oluşturduğundan, tüketiciler artık içerikten memnun değil ve daha fazlasına ihtiyaç duyuyor.

 

Bloglama için bu içeriğe yatırım yapmamalısınız. Bu olduğunda, diğer şirketlerden farklı olmayacaksınız. Aynı zamanda, bu tür içeriğin büyük bir miktarı nedeniyle, Google'daki cepheye ulaşmanız zordur. Çünkü rekabet çok büyük. Alan adı yetkilendirme hakları daha yüksek olan şirketler, bu alanları kapatırken daha düşük bir sıralamaya sahip olacaktır.

 

Tüketicilere yeni bilgiler sunmaya çalışmak daha yararlı olacaktır. Yeni içerik sağlamak için rakiplerin içeriğini görüntüleyebilir ve sevmedikleri alanlara yatırım yapabilirsiniz. Bu nedenle, farklı anahtar kelime gruplarına trafik de sağlayabilirsiniz.

 

BİZE ULAŞIN
İletişim
  • Evliya Çelebi Mahallesi Sadi Konuralp Caddesi Iksv Vakfı NO: 5 İÇ Kapı No: 2 Beyoğlu / İstanbul
  • 0850 532 92 40
https://www.iyodin.com/./themes/orbis/objects/x22-v1-generic-r3/phone-call.png